eu-palyazatok

Precíziós öntözés ökológiai gazdálkodáshoz homokos talajon

Precíziós öntözés ökológiai gazdálkodáshoz homokos talajon
Kezdőlap Hírek Precíziós öntözés ökológiai gazdálkodáshoz homokos talajon
Precíziós öntözés ökológiai gazdálkodáshoz homokos talajon

Precíziós öntözés ökológiai gazdálkodáshoz homokos talajon

A felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) működhet száraz, homokos talajon? Megéri-e a befektetés az ökológiai gazdálkodóknak? 
Dr. Láng Vince gazdálkodó és talajtani szakértő megosztja első kézből szerzett tapasztalatait a videóban is, az eredmények hasznosak lehetnek az öntözést tervező gazdálkodók számára.

Miért olyan nehéz öntözni a homokos talajt?

A homokos talaj egyedülálló kihívást jelent a gazdák számára:

gyorsan elvezeti a vizet

szinte egyáltalán nem tartja meg a nedvességet

nyáron gyorsan felmelegszik

a tápanyagok gyakran nem maradnak meg elég sokáig ahhoz, hogy a növények felszívhassák őket.

Ezért a megfelelő öntözés nem csak hasznos, hanem elengedhetetlen!

 


 

Milyen öntözés a legalkalmasabb a homokos talajra?

Vince szerint a felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) bizonyult a leghatékonyabb módszernek a 23 hektáros területén.

„Olyan öntözési technológiát próbáltunk keresni, ami lehetővé teszi, hogy a lehető legkevesebbet veszítsünk abból a nedvességből, amit beleteszünk a talajba, úgyhogy alapvetően a csepegtető cső, amit alkalmazunk a talajba fektetve – a felszín alatti csepegtető technológia lett alkalmazva.

Az ő esetében a csepegtető csöveket körülbelül 20 cm mélységbe telepítették, így megakadályozható a párolgás és a legjobban kihasználható minden csepp víz – ami forró, száraz környezetben és gyors vízelvezetö talajon elengedhetetlen.

 


 

Hogyan támogatja az SDI az ökológiai gazdálkodást?

Az ökológiai rendszerekben, ahol a talaj egészségének megőrzése és a minimális zavarás a prioritás, az SDI tökéletesen megfelel:

nincs felszíni zavarás az öntözés során

jobb vízmegtartás a gyökérzónában

kevesebb gyom, mivel a felszín száraz marad

kompatibilis a sekély talajműveléssel, vagy a talajművelés nélküli módszerekkel

„Abbahagytuk az összes mély talajművelést, és áttértünk az ultra sekély talajelőkészítésre. Az SDI tökéletesen működik ezzel a módszerrel."

 


 

Nehéz telepíteni a felszín alatti öntözést?

Nem, ha megfelelő a szakmai támogatás. Vince ezért választotta a Poliext Kft-t, mivel így teljes körű szolgáltatást kapott, amely során a tervezéstől és a berendezések szállításán át a helyszíni felügyeletig, beállításig és betanításig.

„Amikor átvettük a területet, akkor gyakorlatilag volt egy szivattyú teljesítményünk és erre kellet rátervezni egy rendszert. Ezzel én nem foglalkozom, nem is értek hozzá, tehát az elvárás a Poliext felé az volt, hogy tervezze meg nekem azt a rendszert, ami stabilan és hosszútávon fog nekem működni. … Ebben egyébként maximális támogatást kaptam. Miután biztosítottam ezeket az alapparamétereket, a Poliext teljesen megtervezte nekem a rendszert: készen adta át listával, hogy milyen elemekre van szükségem ahhoz, hogy ezt meg tudjam valósítani. Illetve később amit elvártam, az egy műszaki segítségnyújtás a helyszínen - ugye először csináltunk ilyet, tehát elvártam, hogy mindenképpen a mérnökök ránézzenek és ellenőrizzék, hogy megfelelően van-e bekötve."

Ez a rugalmasság és a helyszíni útmutatás lehetővé tette Vince csapatának, hogy gyorsan és magabiztosan befejezze a telepítést.

 


 

Távolról is vezérelhető az SDI?

Igen, és ez a rendszer egyik legnagyobb előnye.

„Időt is spórol nekem ez a rendszer többek között amiatt, hogy a rendszert úgy akarjuk kialakítani, hogy teljesen automatizálható legyen. … Mi még nem vagyunk területen belül, még egy kicsit távolabbról kell megvalósítanunk az öntözést. Ilyen szempontból ez egy nagyon nagy segítség, hogy tudjuk teljesen automatizálni, illetve távolról felügyelni."

Ez azt jelenti, hogy

nincs szükség napi utazásra a területre

nincs szükség extra munkaerő felvételére

hatékonyabb a víz- és energiafelhasználás.

 


 

Megéri-e a költség?

Első pillantásra az SDI drágának tűnhet, de ha összehasonlítjuk a felszíni öntözéssel – különösen gyümölcsösök esetében –, a számok meglepően közel vannak egymáshoz.

„Pénzben az, hogy nem felszínt öntözünk, tehát hogy ha most megnéznénk ezt a homokot, ha lenne nálunk hőmérő, szerintem, ahol nincs rajta mulcs réteg, vagy nincs rajta növénytakaró, ott azért szerintem erősen 60-70 fok környékén lehet. Ha én ezt most elkezdem öntözni ennek a nagy része a levegőbe távozna, tehát biztos, hogy egyértelműen kisebb vízfelhasználással tudunk kalkulálni."

A hosszú távú víz-, energia- és munkaerő-megtakarítás pedig könnyen igazolja a beruházást, különösen száraz, kiszámíthatatlan éghajlaton.

 


 

Mi a helyzet a rágcsálókkal és a karbantartással?

Vince realista: problémák adódhatnak, különösen az ökológiai gazdálkodású területeken, ahol gyakoriak a rágcsálók. De bízik a kapott támogatásban és a rendszer tartósságában.

„Hogyha valami probléma van, akkor minekutána még abban sincs tapasztalat, hogy hogyan tudjuk megkeresni az esetleges hibákat, itt mindenképpen számítok a Poliextre. … Ez alapvetően egy öko gazdálkodásban lévő terület, ráadásul ultrasekély művelést tervezünk az ültetvényben, a sorok között. Számítunk arra, hogy viszonylag nagyobb rágcsáló populáció mellett kell majd ezt üzemeltetnünk. Úgyhogy majd itt mindenképpen szeretnénk segítséget kapni, hogy tudjuk azonosítani a hibákat, esetleges eltömődéseket, vagy lyukakat."

 


 

Bővíteni fogja a rendszert?

Igen, és nem csak a gyümölcsösökben.

„Ez most az első szakasz gyakorlatilag, hogy el tudjunk indulni, de már a gerinceket úgy tettük le, hogy ezt tudjuk majd növelni. Most teszteljük a rendszert és a jövőben fog bővülni ez az ültetvényállomány, illetve lesz egy kertészeti rész, ahol majd szintén egyes részeken ezt a technológiát szeretnénk alkalmazni. Tehát az alapfeltételeket úgy alakítottuk ki, hogy bármikor tudunk bővülni."

Ez egy növekvő tendenciát jelez: az éghajlati viszonyok romlásával egyre több gazda fordul hatékony, fenntartható és intelligens öntözési technológiák felé a terméshozamok védelme érdekében.

 


 

Záró gondolatok: Az SDI a jövő?

Vince szerint ezt már nem a jövőnek kellene nevezni – ez a jelen.

Az SDI ötvözi a pontosságot, a fenntarthatóságot és az automatizálást. Segít az ökológiai gazdálkodóknak a száraz talajok kezelésében, miközben átfogóan javítja a hatékonyságot. Vince számára ez nem csak egy rendszer – ez a megoldás.

 

Víztakarékos öntözési megoldások a zöldebb jövőért